Pruvodce - Analýza výsledků

Import/Export výsledků výzkumu do SPSS

SPSS je statistický software, který umožňuje vytvořit podrobnou analýzu regrese, analýzu rozptylu, nebo korelaci v souboru sebraných dat. Je to sofistikovaný program, používaný pro podrobnou analýzu výsledků průzkumu.

Export SPSS:
Umožňuje uložení sebraných výsledků na disk počítače ve formátu SPSS, díky tomu máme možnost výsledky velmi jednoduše a pohodlně zkoumat a zároveň čerpat další závěry o zkoumaném vzorku.

Jak stáhnout data do SPSS?

 1.  Po nasbírání dat přejděte do hlavní záložky Analýza (1) a následně na odkaz „Agregované výsledky“ (2).
 2. 1

 3. Klikněte na tlačítko „Export“ (3), ze seznamu dostupných formátů klikněte na SPSS (4) – to má za následek překonvertování výsledků do požadovaného formátu.
 4. Můžete stáhnout ukončené, nebo ukončené + neukončené výsledky
 5. Potvrďte tlačítkem „Stáhnout“ (5), nebo zrušte tlačítkem „Storno“ (6).

2

 Jak správně otevřít soubor SPSS

 1. Důležitým bodem, který je zodpovědný za správné čtení souboru SPSS na našem počítači je zapsání absolutní cesty k umístění, díky které SPSS ví kde soubor s databází dat hledat.
 2. Netquest.cz nevytváří žádnou cestu k souboru, jedině jeho název (1). V komentáři souboru *.sps ukazujeme příklad cesty k souboru (1).
 3. 3

 4. Jestliže nevedeme náš počítač odpovídající cestou – v tomto případě absolutní cestou k souboru s daty – SPSS nevygeneruje soubor SAV. Na níže uvedeném obrázku vidíme název souboru předcházející absolutní cestě k souboru. V tomto případě je Pulpit uživatele Petr v systému Win 7.
 5. 4

 6. Jestliže jste provedli předchozí činnost shodně s instrukcemi, na konci souboru byste to měli provést tím samým způsobem. Zde označujeme umístění, ve kterém bude zapsán soubor *.SAV (3).
 7. 5

 8. V této chvíli můžete již spustit zpracování souboru přes program SPSS, kliknutím v menu programu na Spustit a následně na Vše (4). Pozor, v anglické verzi tento příkaz zní: Run a All.
 9. 6

 10. Po skončení kompilace souboru *.SAV by se měl objevit v tom samém katalogu jako vstupní soubory *.SPS a *.DAT. Soubor SAV by po otevření měl vypadat podobně jako na níže uvedeném obrázku. 

7

Na co pamatovat?

 • Analýza dat prostřednictvím SPSS nám dává možnost detailního a kompletního zkoumání problému.
 • Funkce importu dat do SPSS je dostupná v průběhu celého trvání průzkumu a také po jeho skončení.

Pomohl Vám tento článek?

Děkujeme za odpověď